Revista oficială a Ligii Campionilor pentru octombrie şi noiembrie a publicat un amplu material în care este prezentat cazul atacantului Adrian Mutu, aflat în proces cu fosta sa echipă, Chelsea, căreia trebuie să îi plătească despăgubiri de aproximativ 17,2 milioane de euro.
"La fel ca şi Jean Marc Bosman, Adrian Mutu devine un obişnuit şi îşi face un nume prin tribunale. El a fost obligat de curând de către FIFA să îi plătească fostului său club, Chelsea, aproximativ 17,2 milioane de euro pentru ruperea contractului, după ce în 2004 a fost descoperit pozitiv cu cocaină. În Marea Britanie când un jucător este dat afară pentru probleme de comportament, în cele mai multe cazuri, el devine liber de contract. Dacă echipa la care a jucat vrea să îl păstreze pentru a-l putea vinde, trebuie să îi plătească salariul, altfel ar putea fi daţi în judecată, iar aceste procese s-au dovedit costisitoare pentru cluburi. În cazul lui Chelsea, însă situaţia nu stă aşa pentru că ei nu sunt constrânşi din punct de vedere financiar", notează sursa citată.
Avocatul sportiv englez Stephen Herby susţine că actualul atacant al Fiorentinei a fost nedreptăţit, iar demersul lui Chelsea în acest caz a deschis "o cutie cu viermi". "Atunci când Chelsea a decis să facă acest demers împotriva lui Mutu a decis să deschidă o cutie cu viermi. Regulile pe care ei le aduc în discuţie nu au nimic de a face cu acest caz. Ele au fost create de anumite persoane, însă dacă acei oameni ar fi ştiut că aceste reguli vor fi folosite împotriva unui jucător precum Adrian Mutu şi-ar fi retras ghearele. Acum, cluburile pot folosi toate aceste reguli ca să dea jucători afară", spune Herby.
Directorul Asociţiai Profesionale a Fotbaliştilor din Anglia, Gordon Taylor, este de aceeaşi părere cu Herby, şi spune că dreptatea este de partea atacantului român. "E foarte ciudat să pui în legătură daunele care trebuiesc plătite şi suma de transfer a jucătorului. Această ultimă sumă reprezintă plata pe care Chelsea a făcut-o unui alt club şi nu are nicio legătură cu jucătorul. Nu e ca şi cum fotbalistul ar fi primit acei bani. Nu înţeleg cum stă acest caz în picioare. Pentru a evita orice fel de abuz din partea sistemului, dacă jucătorul dat afară se înţelege cu o echipă, aceasta din urmă ar trebui să îi plătească fostului club o mică sumă de bani. Cred că asta ar fi soluţia ca să putem merge mai departe", a adăugat şi acesta.
FIFA a confirmat printr-un comunicat oficial că fotbalistul român Adrian Mutu trebuie să plătească daune materiale în valoare de 17 milioane de euro, fostului său club, Chelsea Londra, după ce a fost depistat că a consumat cocaină, motiv pentru care i s-a reziliat contractul. Chelsea i-a reziliat contractul de joc lui Mutu în octombrie 2004, după care jucătorul a primit o amendă şi a fost suspendat şapte luni din cauză că a consumat cocaină.
Sursa: NewsIn
{{text}}