Rîndul lui Moţi

Articol de Daniel Scorpie  —  Monday 30th of November -0001 12:00

După două luni şi jumătate de la transfer, fostul dinamovist a prins ieri un meci întreg alături de Codrea la Siena

A venit, în sfîrşit, şi rîndul lui Moţi să joace titular la Siena! După şansa oferită în Cupă şi cele 15 minute prinse în total cu Catania şi Fiorentina, antrenorul Marco Giampaolo l-a trimis ieri din prima clipă şi în campionat, împreună cu Codrea, în partida cu Bologna (1-1).

Folosit stoper la gazde, în locul suspendatului Rossettini, fostul dinamovist n-a greşit în prima repriză, respingînd o centrare a lui Zenoni. Faultul de penalty, din care Di Vaio a anulat golul lui Ghezzal, l-a comis fundaşul stînga Del Grosso. După pauză, a avut unele ezitări, oferind cadou un corner. Şi Codrea a dat emoţii, acuzînd o lovitură la gleznă. Dar a continuat. În prelungiri, Moţi putea marca golul victoriei, dar Antonioli i-a prins lovitura de cap.