Gigantic!

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Barcelona seamănă cu o avalanşă. O dată dezlănţuită, distruge totul în cale

Pe cît de tare şchioapătă campioana, Real, trimisă din nou în corzi  de Getafe (3-1), pe atît de mult încîntă rivala Barcelona. Nimeni nu-i rezistă. Sîmbătă seară, Sevilla i-a ţinut piept doar în prima repriză, dar a sfîrşit strivită fără milă de gigantul catalan: 0-3. Parcă a trecut o avalanşă peste arena "Sanchez Pizjuan"! ;)

Cu spectaculoasa sa acţiune din minutul 20, Maresca n-a făcut decît să-i stîrnească pe oaspeţi, sancţionaţi prompt de Eto'o cu al 14-lea său gol stagional. Iar cînd Kanoute şi-a permis să lovească şi "transversala", a fost deja prea mult. Replica Barcei la "obrăznicia" Sevillei a fost o a doua repriză-spectacol, cu ocazii pe bandă rulantă, irosite de Henry, de ex-sevillanul Dani Alves şi de Messi, şi o "dublă" semnată Messi.

În acelaşi timp, Barcelona şi-a aranjat şi apele pentru "şocurile" următoare. Eto'o, cartonaş galben, e suspendat week-endul viitor, contra Valenciei, dar va fi din nou pe teren, odihnit, în duelul cu Real Madrid.