Liga Campionilor

Victoria finală

Articol de Andrei Niculescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Mircea Lucescu termină cu un succes parcursul cu Şahtior în Ligă

Faţă de echipa cu care probabil va aborda sîmbătă "El Clasico" cu Real Madrid, aseară Barcelona n-a avut în teren nici un jucător. 8 erau în tribună şi 3 pe banca de rezerve, din care doar Gudjohnsen a jucat un sfert de ceas. Şahtior a profitat de această conjunctură şi a plecat cu toate punctele de pe un "Camp Nou" dezolant de gol.

"BabyBarca", cu 10 jucători producţie proprie în lot, a început puternic, presînd, pasînd şi ratînd, dar pe măsura trecerii timpului entuziasmul a fost detronat de experienţa oamenilor lui Mircea Lucescu. Care au deschis scorul exact după o jumătate de ceas, aflîndu-se apoi mereu la conducerea partidei. A fost 0-2, apoi 1-2 şi 1-3, rezultatul final, 2-3, fiind apărat eroic în ultimele minute şi celebrat cu îmbrăţişări la final, ca o mare victorie. Şahtior termină astfel grupa pe 3 şi va juca în primăvara Cupei UEFA