Handbal

Oltchim a bătut Buzăul cu 37-18!

Articol de Marian Ursescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Jucătoarele au dedicat victoria unguroaicei Rita Borbaş, care a împlinit 28 de ani.

Campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea, şi-a trecut în cont azi a opta victorie consecutivă în Liga Naţională. Vîlcencele au învins pe teren propriu cu 37-18 pe HCM Hidroconcas Buzău.

Antrenorul Ivica Rimanici a trimis în teren, în prima repriză, jucătoarele care nu au participat la Campionatul European: Tolnai, Avădanii, Luca, Gatzel, Puşcaşu, plus Manea şi Szucs.

La pauză a fost 18-13 pentru gazde, în repriza a doua jucînd toate cele 14 handbaliste trecute pe foaia de joc. Au marcat Avădănii 7 goluri, Elisei 6, Meiroşu 5, Puşcaşu 4, Szucs 4, Gatzel 3, Vădineanu 3, Ţăcălie 2, Manea 2 şi Borbaş 1 pentru Oltchim, respectiv Mojoiu 7, Molfea 3, Goran 2, Rîmbu 2, Constantinescu 2, Băeşu 1 şi Zavragiu 1 pentru Buzău.

Handbalistele Oltchimului au dedicat victoria la final Valeriei Beşe, care a împlinit pe 19 decembrie 29 de ani, dar şi unguroaicei Rita Borbaş, pivotul vîlcean împlinind chiar azi 28 de ani.

Celelalte rezultate ale etapei: Rulmentul Braşov-Rapid CFR Bucureşti 44-22, HCM Roman-HC Zalău 23-18; Tomis Constanţa-Cetate Deva 31-27; Dunărea Brăila-CSM Ploieşti 29-28; HCM Baia Mare-Jolidon Cluj 33-28, Oţelul Galaţi-KZN Slatina 38-23.

În clasament conduce Oltchim cu 16 puncte, urmată de Rulmentul Braşov cu 13 puncte şi Rapid CFR Bucureşti cu 12 puncte.