Volei

Înfrîngere repetată

Articol de Roxana Fleşeru  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Metal Galaţi a pierdut în faţa turcoaicelor de la Vakifbank cu acelaşi scor ca în tur, 1-3

A patra înfrîngere consecutivă pentru Metal Galaţi în grupa C a Ligii Campionilor s-a întîmplat la Istanbul. Vakifbank Gunes a trecut ieri de formaţia dunăreană cu acelaşi scor pe care îl înregistrase la Bucureşti: 3-1. Campioanele României au dominat începutul de partidă, cîştigînd primul set cu 25-22 şi ajungînd în a doua secţiune a meciului la  24-24. În acel moment, arbitrii au luat o decizie îndelung contestată de tabăra gălăţeană, dînd punctul formaţiei din Turcia, care s-a impus pînă la urmă cu 27-25. A urmat o cădere  a jucătoarelor antrenate de Zoran Terzici, contorizată pe tabela de marcaj în scorul setului trei, 25-14 pentru Vakifbank. Chiar dacă au pornit ca din puşcă în partea a patra a întîlnirii, conducînd şi cu 7-1, gălăţencele nu au putut să ducă meciul în setul decisiv, căzînd în genunchi la finalul partidei, după 26-24.:(

Ultimul meci al celor de la Metal Galaţi se va juca acasă, pe 20 ianuarie, cu formaţia poloneză Fakro Muszynianka, şansele de calificare fiind pur teoretice.  În următoarea fază a Ligii Campionilor merg primele două clasate din cele cinci grupe ale primei runde, dar şi cele mai bune două echipe clasate pe locurile trei.