Cîte ratări!

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Bavarezilor le-a trebuit ieri un vagon de ocazii ca să cîştige

De ce se chinuie Bayern în acest debut de an? Ieri, în derby-ul cu Borussia Dortmund (3-1), am avut confirmarea: ratează enorm. Campioanei îi trebuiesc cinci, şase ocazii cît roata careului pentru un gol. Iar cînd mai şi greşeşti în apărare în debut, aşa cum a făcut Demichelis, permiţîndu-i adversarului să deschidă scorul, totul se transformă într-un calvar.

Bayern n-a acuzat golul încasat în minutul 2. Însă totul i-a mers ca pe roate doar pînă la finalizare, unde au irosit ocazie după ocazie. Dacă n-ar fi fost Ze Roberto, să reia pentru 1-1, şi arbitrul să nu-i penalizeze poziţia de ofsaid, probabil că Borussia ar fi intrat cu avantaj la pauză.

Acelaşi scenariu s-a derulat multă vreme şi la reluare. Ratări cu duiumul ale munchenezilor, contraatacuri tăioase de partea cealaltă. Enervat la culme, antrenorul Klinsmann l-a şi înlocuit pe Toni. Mutarea, aparent greşită, i-a făcut bine lui Klose, care şi-a învins ghinioanele şi a rezolvat problema victoriei cu o "dublă" în final.