Europa League

Mutu, pasă decisivă pentru Gilardino în Ajax-Fiorentina! Fiorentina iese însă din Cupa UEFA :(

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Fiorentina trăieşte în continuare de pe urma sclipirilor de geniu ale românului Adrian Mutu.

"Briliantul" a reuşit o pasă decisivă pentru Alberto Gilardino (foto), cu o execuţie de efect, colegul său din atac înscriind în minutul 61 pentru 1-0 împotriva lui Ajax şi egalînd scorul în dubla manşă. Totuşi, pînă la final, aportul lui Mutu s-a dovedit insuficient pentru Fiorentina.

"Lăncierii" nu s-au lăsat intimidaţi de atacurile Fiorentinei, care a trecut în cîteva rînduri pe lîngă golul doi şi au reuşit să evite prelungirile după reuşita din minutul 88 a lui Leonardo, care a adus şi calificarea pentru olandezi.