Două goluri norocoase aduc prima victorie a lui Balint pe banca Timişoarei

Articol de Viorel Crăciun  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Împinşi de la spate de un public frenetic, elevii lui Gabi Balint s-au impus inextremis în meciul cu FC Argeş, scor 2-1. După ce Nastasie a deschis scorul, în minutul 8, timişorenii s-au aruncat în atac. Egalarea a venit în minutul 19, cînd nefericitul Lăcustă a trimis în proprie poartă, după o lovitură de cap a lui Gigel Bucur.

Micuţul atacant timişorean a condus  ofensiva echipei de pe Bega dar apărătorii argeşeni au reuşit să respingă atacurile, astfel că la pauză s-a intrat cu scorul de 1-1.

În partea a doua jocul s-a mai stins, iar Argeşul nu a mai contat deloc în atac. S-a jucat la o singură poartă, astfel că golul de 2-1 a venit firesc, dar şi de această dată cu noroc. În minutul 85, Alexa a şutat puternic de la 25 de metri, Boşneag a respins greşit în faţă iar Stelian Stancu a îndeplinit o simplă formalitate.

Pînă la final nimic nu s-a mai schimbat pe tabelă, astfel că Balint bifează prima victorie într-un meci oficial pe banca Timişoarei.

0-1, vezi golul lui Năstăsie

1-1, vezi autogolul lui Lăcustă