Belgia s-a calificat in semifinalele Campionatului European U21

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

NewsIn /  Echipa Belgiei s-a calificat in semifinalele Campionatului European de tineret dupa ce sambata seara a terminat la egalitate, scor 2-2, cu Olanda, tara gazda a competitiei, intr-un meci care a contat pentru Grupa A a turneului final, informeaza Reuters.

Belgia a deschis scorul dupa 9 minute de la startul meciului care a avut loc la Heerenveen, prin Kevin Mirallas, iar Maceo Rigters a egalat patru minute mai tarziu. Gazdele au preluat conducerea printr-o lovitura libera executata de Royston Drenthe, in minutul 37, iar belgianul Sebastien Pocognoli a stabilit scorul final, 2-2, in minutul 70.

Tot in Grupa A, sambata a avut loc si partida dintre Israel si Portugalia, scor 0-4, golurile portughezilor fiind marcate de Manuel Fernandez (37), Ricardo Vaz Te (45), Miguel Veloso (49), Nani (50).

Clasamentul final al Grupei A: 1. Olanda 7p, 2. Belgia 5p, 3. Portugalia 4p, 4. Israel 0p.

Olanda si Belgia s-au calificat in semifinalele Campionatului European Under 21.

Duminica vor avea loc ultimele doua partide din Grupa B: Italia-Cehia si Anglia-Serbia.