Ciprian Marica, tot modest

Ciprian Marica

Articol de Daniel Scorpie  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Titular la Stuttgart, atacantul român Ciprian Marica a irosit ieri două ocazii în dezastrul de la Bremen

Aşa cum i s-a întîmplat în tot returul Bundesligii, cu excepţia meciului cu Hoffenheim, Ciprian Marica nu a lipsit dintre titularii lui Stuttgart nici la Bremen. Preferat lui Cacau pentru a face pereche cu Gomez, atacantul român n-a avut o seară inspirată, şvabii cedînd cu 4-0.

Surprins de două ori în ofsaid, Ciprian n-a şutat deloc la poartă şi a atins mingea doar de 11 ori pînă la pauză. Nici în repriza a doua nu s-a înviorat. Abia la 0-3, Marica şi-a creat primele ocazii. Întîi, şi-a prelungit mingea, fiind blocat de portarul Wiese. Apoi, a reluat din careul mic cu capul puţin alături de bară, ratînd golul cu care nu s-a mai întîlnit de o lună şi jumătate. Imediat, în minutul 64, "Cipi" a fost schimbat de antrenorul Babbel cu Schieber. Cifrele sale nu-s deloc pozitive: doar două dueluri cîştigate din 9 şi 18 contacte cu mingea.