Handbal

Prea mici

Articol de Luminiţa Paul  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Ca şi Steaua în turul precedent, HCM a cedat la scor aseară în faţa celor de la Valladolid

Locul 4 din Spania, Pevafersa Valladolid, a avut un meci la discreţie contra constănţenilor. Doar primele minute au sugerat o oarecare şansă a românilor de a obţine un scor strîns. O dată pornită morişca iberică însă, nimic nu i-a putut rupe aripile. Apărarea lui HCM a arătat prea firavă şi prea dezorientată în faţa unui atac viguros, în care vedeta a fost pivotul-butoiaş de 119 kilograme, Eduard Fernandez Roura. Ratările din ofensivă au completat chinul "marinarilor". La pauză a fost 19-11, la final 38-23. 15 goluri, aproape imposibil de recuperat în retur, mai ales că adversarul e unul de clasă.

FAZA MECIULUI. În minutul 44, spaniolii au evoluat în 7 jucători de cîmp. Scăpat de contraatac, Toma a ratat în faţa portarului de conjunctură, norvegianul Tvedten, care a împins un genunchi salvator. Extrema HCM-ului s-a revanşat în faza următoare, cînd a înscris în poarta goală cu o aruncare care a traversat întreg terenul.