Fotbal   •   Nationala   •   ROMÂNIA - SERBIA 2-3

Rodion Cămătaru: "Dorel Stoica a jucat bine, dar Piţurcă a greşit folosindu-l ca fundaş în prima repriză"

Articol de Gazeta Sporturilor   —  duminică, 29 martie 2009

Fostul mare atacant al echipei naţionale şi al Craiovei Maxima, Rodion Cămătaru, a apreciat în mod deosebit evoluţia lui Dorel Stoica din meciul cu Serbia (2-3), precizînd că evoluţia mai puţin convingătoare din prima a olteanului a fost cauzată de aşezarea sa pe postul de fundaş:



"Dorel Stoica a jucat bine, chiar m-a impresionat în mod plăcut. A avut o viziune şi un calm date de experienţa pe care a acumulat-o la 31 de ani. Parcă juca de cel puţin 7-8 ani în echipa naţională, atît de bine a jucat. A ştiut cînd să calmeze jocul, cînd să pună mingea jos şi a oferit cîteva pase bune. A avut o evoluţie mai ştearsă în prima repriză, însă Victor Piţurcă a greşit folosindu-l ca fundaş. Poate dacă ar fi evoluat la închidere de la începu, nu era 2-0 la pauză pentru sîrbi.



Dorel Stoica a închis jocul foarte bine în a doua repriză şi a reuşit să-şi spele păcatul de la autogol, fază la care nu putem să-l învinovăţim, pentru că mingea s-a lovit pur şi simplu de el. Cred că este un cîştig pentru naţională, chiar dacă are 31 de ani", a spus Rodion Cămătaru pentru gsp.ro.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.