Auto

Circ în Formula 1: lui Trulli i-a fost acordat locul 3. Hamilton a fost descalificat

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Campionul mondial Lewis Hamilton a fost descalificat din Marele Premiu de Formula 1 al Australiei, deoarece i-a indus intenţionat în eroare pe stewarzi, iar poziţia sa pe podium a fost luată de Trulli, care terminase iniţial pe locul 3.

Federaţia Internaţională de Autoturism (FIA) a anunţat joi că Hamilton şi echipa McLaren au fost excluse din clasamentul final al primei etape a sezonului, iar Jarno Trulli (Toyota) a urcat înapoi pe locul 3.

Pilotul italian a terminat al treilea cursa, dar a fost penalizat cu 25 de secunde pentru că l-a depăşit pe Hamilton în timp ce pe circuit se afla safety car-ul. Ulterior, pilotul de la Toyota a explicat că l-a depăşit pe Hamilton deoarece acesta a încetinit brusc.

Primele două locuri au fost ocupate de piloţii echipei Brawn GP, Jenson Button şi Rubens Barrichello.

Următoarea etapă din campionatul mondial va avea loc duminică, în Malaezia.

sursa: NewsIn