Europa League

Favoriţi

Articol de Daniel Scorpie  —  Monday 30th of November -0001 12:00

După egalul de la Kiev, Mircea Lucescu şi Raţ sînt cotaţi de casele de pariuri cu prima şansă de a ajunge cu Şahtior într-o finală cu Hamburg

Nimic nu-i decis în derbyul ucrainean al Cupei UEFA după 90 de minute. Mircea Lucescu e favorit să ajungă cu Şahtior la Istanbul, pe 20 mai, în prima finală a carierei. Nu doar că "minerii" au scos o remiză la Kiev, însă au şi înscris (1-1) împotriva rivalei Dinamo.

"Dinamo a arătat mai bine în prima repriză şi a dat gol la prima ocazie. Am jucat precipitat din cauza mizei mari şi am comis destule de multe erori. Am controlat însă meciul după pauză, rezultatul e echitabil. Calificarea se joacă şi acasă vom avea un meci mai greu", a zis Lucescu.

Integralist pe stînga apărării lui Şahtior, Răzvan Raţ e optimist: "Ne-am speriat la început, dar ne-am revenit în partea a doua. Am fost cu totul altă echipă şi golul a venit firesc. Şansele la calificare sînt egale. Dinamo Kiev rămîne imprevizibilă şi trebuie să fim precauţi la Doneţk". Atenţie însă, trupa lui Iuri Semin, care a mizat pe Ghioane de la pauză şi pe Cernat în ultimele 8 minute, este periculoasă în deplasare. În "16"-imi, tot după 1-1 în tur, a făcut 2-2 la Valencia!

DINAMO KIEV - ŞAHTIOR    1-1
(Cigrinski 22 autogol - Fernandinho 68)

DINAMO KIEV: Boguş - Betao, Sablici, Yussuf, El Kadduri - Correa (82 Cernat), Vukojevici, Ninkovici, Aliev - Milevski, Bangoura (46 Ghioane).
Antr. I. Semin

ŞAHTIOR: Piatov - Srna, Cigrinski, Kucer, Raţ - Ilsinho (56 Willian), Fernandinho, Duljaj, Hubschman, Jadson (76 Lewandowski) - Luiz Adriano (46 Gladki).
Antr. M. Lucescu

A arbitrat Konrad Plautz (Austria)

WERDER - HAMBURG    0-1
(Trochowski 28)

WERDER: Wiese - Fritz (85 Prodl), Mertesacker, Naldo, Boenisch - Tziolis, Frings, Ribas, Ozil - Pizarro, Almeida (61 Rosenberg).
Antr. T. Schaaf

HAMBURG: Rost - Demel, Gravgaard, Mathijsen, Aogo (79 Benjamin) - Pitroipa, Jarolim, Silva (75 Boateng), Trochowski - Guerrero, Olici (90Ă1 Torun).
Antr. M. Jol

A arbitrat Howard Webb (Anglia)

Manşa secundă se va disputa pe 7 mai. Finala va avea loc pe stadionul "Şukru Saracoglu" din Istanbul, pe 20 mai.