Europa League

Mircea Lucescu şi Raţ sînt în finala UEFA şi vor juca împotriva lui Werder Bremen

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Mircea Lucescu şi Răzvan Raţ s-au calificat în finala Cupei UEFA, după ce au dispus pe teren propriu de rivalii de la Dinamo Kiev cu scorul de 2-1.

După ce în meciul tur, a obţinut o remiză importantă, 1-1 la Kiev, graţie reuşitei lui Fernandinho, Şahtior a reuşit calificarea în ultimul act al Cupei UEFA. Jadson a deschis scorul în minutul 17, în timp ce Bangoura a egalat în debutul reprizei secunde.

Meciul se îndrepta spre prelungiri, dar Ilsinho a reuşit să pătrundă în careu şi să îl învingă pe Bogush cu două minute înainte de final. Şahtior va întîlni în finală Werder Bremen.

Werder a trecut de Hamburg, după ce pierduse primul meci pe teren propriu cu scorul de 0-1. La Hamburg însă, s-au impus cu scorul de 3-2.

Echipele:

Şahtior: Pyatov - Srna, Ischenko, Chygrynskiy, RAŢ - Hubschman, Gai - Ilsinho, Jadson, Fernandinho - Luiz Adriano

Dinamo Kiev: Bogush - Betao, Sabljic, Yussuf, El Kaddouri - Eremenko Jr, Vukojevici, Ninkovici - Bangoura, Aliyev, Milevskiy

LIVETEXT

ŞAHTIORUL ÎNVINGE CU 2-1 ŞI MERGE ÎN FINALĂ!!!

Min 89 » Dinamo Kiev trebuie să înscrie ca să meargă în finală

Min 88 » Ilsinho pătrunde în careu şi îl învinge pe Bogush! ŞAHTIOR - DINAMO KIEV 2-1!

Min 79 » Meciul se apropie de prelungiri

Min 47 » Bangoura egalează cu un şut din interiorul careului

Min 46 » A început repriza secundă

PAUZĂ

Min 37 » Vukojevici înscrie din 6 metri, dar golul este anulat pentru o poziţie de ofsaid

Min 16 » Jadson profită de neînţelegerile apărării celor de la Dinamo Kiev şi deschide scorul cu un şut de la marginea careului. ŞAHTIOR - DINAMO KIEV 1-0