Stranieri

Ciprian Tănasă a marcat din nou pentru Metalurg Doneţk

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 08 mai 2009

Atacantul român Ciprian Tănasă a înscris unicul gol al grupării Metalurg Doneţk în remiza înregistrată vineri, în deplasare, scor 1-1 cu Metalist Harkov în etapa a 27-a a campionatului ucrainean.

Românul a fost integralist şi a marcat în minutul 46, după ce gazdele deschiseseră scorul prin Edmar cu 20 de minute mai devreme.

Aceasta a fost a doua reuşită a lui Tănasă din acest sezon, după cea decisivă din partida câştigată cu Ilcivets Mariupol, scor 1-0, de acum trei etape.

Fostul jucător al Universităţii Craiova a fost folosit în cinci jocuri de când a semnat cu Metalurg, acum aproximativ două luni.

Clasament: 1. Dinamo Kiev 67p 2. Sahtior Donetk 55p 3. Metalist Harkov 53p 4. Metalurg Doneţk 45p...13. Arsenal Kiev 25p...16. FC Harkov 15p.