Rugby

România a învins Uruguay, în prima zi a turneului IRB Nations Cup! Vezi toate rezultatele!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

România debutează astăzi la IRB Nations Cup 2009 (pe Stadionul Arcul de Triumf) cu un joc împotriva reprezentativei statului Uruguay, de la ora 20:00.

Surse din anturajul echipei naţionale au dezvăluit că Alex Manta va fi căpitanul "stejarilor", iar Petru Bălan, Răzvan Mavrodin, Ion Paulică şi Lucian Sîrbu se număra printre titulari, anunţă rugby.ro.

Primul meci al zilei s-a jucat de la ora 16:00 între Franta A şi Italia A, iar naţionala "cocoşului galic" a învins cu scorul de 31-15. În cea  de-a doua partidă a zilei, Scoţia A a învins Rusia cu scorul de 49-7, ruşii reuşind să evite eşecul la zero cu un eseu în ultimul minut.

La pauză, România conduce reprezentativa Uruguayului cu scorul de 17-6. ”Tricolorii” s-au impus în final cu scorul de 17-11, nereuşind să mai puncteze în actul secund.