Preliminarii CM 2010

Africa de Sud a remizat cu Irakul, în primul meci al Cupei Confederaţiilor

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Africa de Sud a debutat cu stîngul în Cupa Confederaţiilor, terminînd la egalitate, scor 0-0, cu Campioana Asiei, Irak.

Africanii au dominat o partidă în care irakienii au preferat să se apere. Cea mai mare ocazie a venit în debutul reprizei secunde, cînd şutul lui Parker a trecut puţin pe lîngă poartă şi a ratat şansa de a aduce Africa de Sud în avantaj pe tabelă.

În minutul 78, Mashego a scăpat singur cu portarul Irakului, dar Kassid a avut un reflex de zile mari şi a menţinut remiza pe tabelă. Ultima oportunitate a venit înainte de final, cînd Dikcagoi a trimis cu capul spre poartă, dar mingea l-a lovit pe coechipierul Parker şi nu a mai intrat în plasă.

În cel de-al doilea meci al grupei, Spania va întîlni Noua Zeelandă, începînd cu ora 21:00.