Tenis

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul secund la Wimbledon

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Astăzi s-a dat startul la Wimbledon. România are şapte reprezentanţi pe tabloul principal. Sorana Cîrstea a întâlnit-o pe Edina Gallovits în primul tur.  Sorana Cîrstea s-a calificat în turul secund la Wimbledon după ce a învins-o pe Edina Gallovits, scor 7-5, 6-1.

Sorana este la cea de-a doua participare la Wimbledon, anul trecut fiind eliminată în turul secund. De partea cealaltă, Edina se află la cea de-a patra participare, anul trecut fiind prima dată cînd ea a trecut de primul tur. Cele două fete s-au întîlnit o singură dată, la Bali, în urmă cu doi ani, învingătoare ieşind Sorana, scor 3-6 6-4 7-6(3).

Setul 1
Edina reuşeşte un break şi preia conducerea, 1-0. Edina îşi cîştigă serviciul şi măreşte avantajul, scor 2-0. Edina Gallovits este de neoprit şi cîştigă si al treilea game al primului set, scor 3-0. Edina se îndreaptă cu paşi siguri spre câştigarea primului set, scor 4-0. Sorana Cîrstea îşi câştigă serviciul şi primul game din meci, scor 4-1. Sorana face un break şi se apropie de Edina, scor 2-4. Sorana îşi câştigă din nou serviciul şi se apropie de Edina, scor 3-4. Încă un break reuşit de Sorana şi se restabileşte egalitatea, scor 4-4. Sorana preia conducerea pentru prima dată în acest meci după ce îşi câştigă serviciul, scor 5-4. Edina egalează, scor 5-5. Sorana Cîrstea îşi câştigă serviciul şi duce scorul la 6-5. Sorana Cîrstea câştigă primul set după ce reuşeşte un break, scor 7-5.

Setul 2
Primul game al setului secund este câştigat de Sorana, scor 1-0. Edina îşi câştigă serviciul şi egalează, scor 1-1. Sorana câştigă serviciul, scor 2-1. Sorana face break, scor 3-1. Din nou Sorana îşi câştigă serviciul, iar scorul devine 4-1. Sorana face break, scor 5-1. Sorana Cîrstea s-a calificat în turul secund la Wimbledon după ce a învins-o pe Edina Gallovits, scor 7-5, 6-1.

Adversara Soranei în turul secund este Şania Mîrza care a trecut de nemţoaica Groenefeld în trei seturi, scor 2-6, 6-2, 2-6.