Tenis

Victor Hănescu a abandonat în turul 2 al turneului de la Gstaad

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 30 iulie 2009

Tenismenul român Victor Hănescu a fost nevoit să abandoneze joi, în meciul cu Florent Serra din cadrul turului 2 al turneului de la Gstaad, astfel încât nu îşi va putea apăra titlul câştigat anul trecut, informează site-ul oficial al competiţiei dotate cu premii în valoare de 450.000 de euro.

Victor Hănescu a abandonat la începutul setului secund, după ce Serra reuşise să câştige primul set, scor 6-4, după 32 de minute. Pentru participarea sa la turneul elveţian, Hănescu va primi un cec în valoare de 6.400 de euro şi 20 de puncte în clasamentul ATP.

La acest turneu, pe tabloul principal se mai află şi Victor Crivoi, care îl va întâlni în sferturi pe germanul Andreas Beck. În proba de dublu participă Horia Tecău, care face pereche cu elveţianul Yves Allegro, iar cei doi au reuşit calificarea în semifinale, după ce dublul cu care trebuiau să joace în sferturi a fost nevoit să se retragă.

Sursă: NewsIn