Feroezii n-au putut să dea o mînă de ajutor "tricolorilor", încasînd golul din finalul primei reprize de la debutantul Gignac
Nu a fost loc de surprize la Torshavn. Modesta reprezentativă din Feroe n-a rezistat în faţa Franţei, 0-1, şi nu a putut, astfel, să sprijine România în cursa de calificare la turneul final de anul viitor.
Fără nici un campion mondial pe teren pentru prima dată din 1998 încoace, ba cu Ribery şi Benzema pe banca de rezerve, "cocoşii" au intrat decişi să înscrie repede. Jocul l-au concentrat în terenul gazdelor, insuficient. Cu doar trei goluri marcate în precedentele 6 meciuri, foarte greu s-au apropiat de careul unui adversar ultradefensiv şi bine organizat de noul selecţioner, irlandezul Brian Kerr.
Cum şirul paselor se rupea undeva la 20 de metri, oamenii lui Domenech au apelat la şuturi de la distanţă. 18-1 a fost raportul în favoarea lor la pauză. N-au fost însă inspiraţi, nici măcar Gourcuff. Golul a venit totuşi, neaşteptat, spre finalul părţii întîi. Autor: Gignac. Aflat cu spatele la poartă la centrarea excelentului Malouda, atacantul lui Toulouse s-a întors şi a trimis tare mingea pe jos în plasă la prima sa apariţie într-un meci oficial în "naţională".
Intrarea lui Ribery a multiplicat ocaziile, dar francezii au continuat să păcătuiască la finalizare. O singură dată s-au aflat foarte aproape de gol, cînd un feroez a trimis în propria bară. "L'Equipe" a conchis amar: "Am obţinut esenţialul, dar ne-am chinuit să înscriem. Ineficienţa ofensivă a devenit o problemă gravă, care trebuie rapid reglată".
1,3 este media golurilor pe meci marcate de francezi în actualele preliminarii
"Sînt mulţumit de nivelul jocului, cu dorinţă, implicare şi rigoare. Ne mai rămîn cîteva lucruri de pus la punct, dar vom fi bine pregătiţi la meciul cu România"
Raymond Domenech, selecţioner Franţa
Grupa a 7-a
FEROE - FRANŢA 0-1
(Gignac 42)
FEROE: J. Mikkelsen - Tor Naes, Benjaminsen, Bo, Davidsen, Gregerssen - Danielsen (42 J.I. Petersen), Lokin, Samuelsen, S. Olsen (84 Borg) - Holst (27 Edmundsson). Antr. Brian Kerr
FRANŢA: Lloris - Sagna, Gallas, Escude, Evra - L. Diarra, Toulalan, Gourcuff, Malouda (64 Ribery) - Anelka, Gignac. Antr. Raymond Domenech
A arbitrat Michael Koukoulakis (Grecia)
International • Preliminarii CM 2010 • ADVERSARI PRELIMINARII CM 2010 » FEROE - FRANȚA 0-1
Au cedat greu
Articol de Constantin Popescu — joi, 13 august 2009
{{text}}