Preliminarii CM 2010

Set şi baraj

Articol de Daniel Scorpie  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Ucraina a defilat în Andorra (6-0) şi croaţii vor privi Mondialul sud-african la televizor

Croaţia a visat 22 de minute că va prinde barajul. Minunea nu s-a produs în Andorra. Ucraina a învins "lanterna" grupei (6-0), care nu luase nici un punct şi primise 33 de goluri pînă aseară, şi va ajunge la Mondiale dacă va trece şi de "dubla" de pe 14 şi 18 noiembrie.

Degeaba s-a grăbit Vukojevici să deschidă scorul la Astana. Şevcenko a marcat şi el, după ce Nazarenko lovise mai devreme bara. Vestea a ajuns repede în Kazahstan, care a egalat în doar cinci minute. Soarta croaţilor era decisă, iar selecţionerul Slaven Bilici deja îşi pregătea demisia. După pauză, Ucraina s-a dezlănţuit. Mai întîi a punctat Gusev, apoi Lima a confundat poarta, deviind cu capul în plasă centrarea lui Nazarenko. Iar pe final, Rakiţki, rezerva Seleznov şi Iarmolenko au încheiat setul la zero în Andorra. Golul lui Krancjar de 2-1 din ultimele secunde n-au mai contat decît pentru o amară victorie croată.