Handbal

Egal în derby între Steaua şi UCM Reşiţa

Articol de Marian Ursescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Reşiţenii şi steliştii s-au zbătut în zadar pentru victorie. La final a ieşit doar egal

Derbyul etapei a 6-a a Ligii Naţională, disputat la Reşiţa între UCM şi Steaua Bucureşti, s-a încheiat nedecis: 26-26. Cele două echipe au fost, pe rînd, aproape de victorie. Gazdele au început mai bine, au condus cu 5-3 şi 9-6, dar Steaua a intrat la cabine în avantaj, 13-12, intervenţiile portarului Ştefan Laufceac făcînd diferenţa în primele 30 de minute. În partea a doua Aihan Omer şi-a trimis elevii să se apere avansat şi tactica a dat roade. UCM a trecut la conducere 21-19 la jumătatea reprizei.

Steliştii au revenit însă imediat, iar finalul a fost supertensionat. Ciobotariu a marcat pentru 26-25 cînd mai erau două minute, dar sîrbul Vujadinovici a restabilit egalitatea. Şi Reşiţa şi Steaua s-au chinuit să-şi apropie victoria, dar nu au reuşit în ultimele minute şi şi-au împărţit cele două puncte.