Handbal

Steaua, învinsă la Baia Mare

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Minaur Baia Mare a reuşit să învingă Steaua ieri, în etapa a 8-a a Ligii Naţionale. După 8-8 la pauză, cele două echipe s-au aflat pe rînd la conducere în repriza a doua, dar niciodată la mai mult de două goluri. Finalul a fost unul dramatic. Stavrositu a ratat ultimul atac şi pe contraatac Asoltanei a adus a doua victorie în actualul sezon pentru Minaur, 24-23. Steliştii au acuzat însă vehement arbitrajul cuplului Barcan şi Ciurea, din Craiova, managerul Constantin Cazacu intrînd pe teren şi cerîndu-le socoteală. A văzut imediat cartonaşul roşu.

REZULTATE

Liga Naţională, masculin, etapa a 8-a: Minaur Baia Mare-Steaua 24-23; CSM Medgidia-HCM Constanţa 18-31; UCM Reşiţa-CSM Satu Mare 37-26

Liga Naţională, feminin, etapa a 8-a:
Ştiinţa Bacău-HC Zalău 25-30; HCM Roman-Oţelul Galaţi 30-23; Rulmentul Braşov-Ştiinţa Baia Mare 29-38; Dunărea Brăila-Rapid CFR  40-24; Cetate Deva-Tomis Constanţa 30-29; HCM Buzău-Universitatea Reşiţa 22-21. Partida Jolidon Cluj-Oltchim a fost amînată.