International   •   Preliminarii CM 2010   •   SCANDAL LA BARAJUL PENTRU CM2010

Domenech dă vina pe arbitraj: "Nu înţeleg de ce sîntem noi vinovaţi"

Articol de Gazeta Sporturilor   —  vineri, 20 noiembrie 2009

elecţionerul Raymond Domenech s-a declarat surprins, într-un interviu acordat L'Express.fr, de reacţiile survenite calificării Franţei la CM-2010 graţie unui henţ a lui Thierry Henry nesancţionat de arbitru, în returul barajului cu Irlanda (1-1).



"Toţi oamenii care iubesc echipa Franţei sunt mulţumiţi de această calificare. Şi eu la fel, dar desigur cu o mică amărăciune pentru că această bucurie e temperată de un meci prost făcut de jucătorii francezi şi de arbitru, dar şi de către reacţiile din mass-media.



Eu nu înţeleg de ce suntem noi prezentaţi ca vinovaţi. Pe teren nu am văzut acel henţ, însă am urmărit imagini, şi este clar o eroare de arbitraj. Pentru mine este vorba despre o fază de joc şi nu de o înşelătorie. Eu nu înţeleg de ce ni se solicită să ne cerem scuze", a punctat Domenech.



"Văd că i se solicită lui Thierry să aibă aură şi aripi de înger şi să recunoască că a făcut o prostie, dar trebuie să existe aceeaşi exigenţă pentru toată lumea.



Nu trebuie să ne facem «harakiri» pentru că arbitrul a făcut o greşeală, iar de data aceasta a fost în favoarea noastră", a precizat antrenorul francez, invocând exemplul celebrului henţ a lui Diego Maradona împotriva Angliei, din 1986, pe care potrivit lui Domenech "toată lumea" l-a prezentat ca "extraordinar".



sursa: Mediafax

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.