Stranieri

Nicu, decisiv

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Oaspete al lui Marica, Max a contribuit cu pasa la golul berlinezilor

Cum se mai schimbă vremurile! Sezonul trecut, în mai, Ciprian Marica şi Maximilian Nicu se băteau la titlu. Ieri, la jumătate de an de atunci, s-au întîlnit într-o confruntare a codaşilor din Bundesliga. Iar remiza consemnată la final, VfB Stuttgart - Hertha 1-1, nu foloseşte decît concurenţei. VfB a coborît pe 16 în clasament, berlinezii sînt tot ultimii.

Cei doi "tricolori" s-au încadrat în tabloul general al unui meci mediocru. Reuşitele lor pot fi epuizate, practic, în cîteva vorbe. Dacă lui Marica, utilizat pînă-n minutul 63, nu i-a ieşit nici acum primul gol al sezonului, arbitrul anulîndu-i unul pe motiv de ofsaid (5), Max a fost mai norocos.

Imediat după pauză, l-a servit pe proaspăt intratul Ramos, pentru 0-1. După care şi el, şi coechipierii săi au făcut pasul înapoi, greşeală de care VfB a profitat în final, cînd a egalat prin sîrbul Kuzmanovici.