Cupa Romaniei

Piţurcă decisiv

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Golul lui Victor Piţurcă din prelungiri i-a trimis pe roş-albaştri în finala contra Craiovei Maxima

Se cunoştea încă dinaintea jocului că forţa celor două echipe e dată de oamenii din ofensivă. Chiar şi aşa, apărările nu au putut pune la punct o strategie pentru a-i stopa pe atacanţii adverşi.

3-3 LA PAUZĂ!
La nici trei minute de la start, Piţurcă, angajat perfect de Boloni, deschidea scorul. Dobrin a egalat însă rapid (7), după ce a driblat şi portarul. A urmat un joc de-a şoarecele şi pisica. Steaua a trecut de două ori în avantaj, prin golurile lui Balint (20) şi Stoica (39), dar piteştenii au replicat de fiecare dată. Marcatori: Radu II (26) şi Doru Nicolae (44).

Dobrin a continuat evoluţia bună şi după pauză, pasînd decisiv pentru Chivescu (55). Argeşul s-a baricadat, dar Steaua a trimis jocul în prelungiri într-un final nebun. Gol Lăcătuş! În timpul suplimentar s-a jucat precaut, doar inspiraţia lui Piţurcă a evitat loviturile de departajare.

Cele mai bune echipe vor juca finala de mîine: Craiova Maxima - Steaua '86!

STEAUA '86
Duckadam - Iovan, Bumbescu, Belodedici, Bărbulescu - Majearu, Stoica, Boloni, Balint - Lăcătuş, Piţurcă. Antrenor Emeric Ienei

FC ARGEŞ '79
Gheorghe Cristian – M. Zamfir, Cîrstea, Stancu, Ivan II -  D. Toma, Iovănescu, Chivescu, Doru Nicolae - Radu II, Nicolae Dobrin.
Antrenor Florin Halagian

CRAIOVA MAXIMA - RIPENSIA '33    5-4

Balaci show
Craiova era favorită înaintea jocului şi nu şi-a dezamăgit fanii. Cu Balaci pe post de servant la primele trei goluri, Cîrţu (13 şi 28) şi Cămătaru (33), gazdele s-au distanţat rapid. Dar avantajul lor s-a redus la un singur gol pînă la pauză. Dobay (40) şi Bindea (44) au prefaţat o a doua parte electrizantă. Balaci a fost însă omul meciului, marcînd şi de două ori, pentru 4-2 ('57) şi 5-3 ('68), după ce Bindea reuşise "dubla" (62). Golul lui Schwartz a venit prea tîrziu, în prelungiri.