Arsenal şi Chelsea, eliminate din Cupa Ligii Angliei

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Arsenal Londra şi Chelsea Londra au fost eliminate în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei, fiind învinse miercuri de formaţiile Manchester City, respectiv Blackburn Rovers.

Manchester City a trecut de Arsenal Londra, cu scorul de 3-0, prin golurile marcate de Tevez '50, Wright-Phillips '69 şi Weiss '89. Blackburn Rovers a învins, cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, pe Chelsea. La finalul celor 120 de minute scorul a fost egal, 3-3. Pentru Blackburn au marcat Kalinici '9, Emerton '64 şi McCarthy '93 din penalti, în timp ce pentru londonezi au înscris Drogba '48, S. Kalou '52 şi Paulo Ferreira '120+2.

Programul partidelor din semifinalele Cupei Ligii Angliei este următorul: Manchester City - Manchester United şi Blackburn Rovers - Aston Villa. Meciurile tur vor avea loc la 4 ianuarie 2010, returul fiind programat la 18 ianuarie 2010.

Sursa: Mediafax