Cupa Romaniei

“Prințul din Trivale”, doar pe locul al treilea

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

FC Argeş a învins-o în finala mică pe Ripensia '33, scor 5-3, datorită "dublei" lui Nicolae Dobrin. Piteştenii au avut mereu un avantaj de măcar două goluri, după ce la pauză conduceau cu 3-0. Timişorenii au încercat să recupereze diferenţa în repriza secundă, dar cele două reuşite ale "Prinţului din Trivale" din ultima treime a jocului au încheiat socotelile. Dobrin şi colegii săi au primit doar medaliile de bronz, deşi au fost cei mai votaţi după Ştiinţa '83. Meciul direct din semfinale contra Stelei '86 le-a fost fatal.

FINALA MICĂ

FC Argeş '79 - Ripensia '33    5-3

FC Argeş '79: Gh. Cristian – M. Zamfir, Cîrstea, Stancu, Ivan II -  D. Toma, Iovănescu, Chivescu, Doru Nicolae - Radu II, Dobrin. Antrenor Florin Halagian.

Ripensia '33: Zombory – Burger, Agner - Deheleanu, Kotormany, Lakatos - Bindea, Beke, Gh. Ciolac, Al. Schwartz, Şt. Dobay. Antrenor Eugen Konrad.

Marcatori: Radu II (17), Doru Nicolae (31), Chivescu (43), Dobrin (63, 82) / Schwartz (58), Dobay (77), Bindea (87)