Liga Campionilor

Impact final

Articol de Daniel Scorpie  —  Monday 30th of November -0001 12:00

După triumful cu Inter, trupa lui Ferrara are nevoie de un egal în meciul decisiv contra bavarezilor pentru locul 2

La doar 3 zile după succesul repurtat cu Inter, Juventus joacă alt derby capital. Trupa lui Ciro Ferrara o înfruntă pe Bayern în finala pentru locul 2 în grupa cîştigată deja de Bordeaux şi are nevoie de un singur punct pentru calificarea în "optimi". Antrenorul torinezilor avertizează că "bavarezii nu se vor arunca din start la atac. Vor păstra un echilibru şi vor aborda meciul inteligent. Vor încerca să ne surprindă şi mă aştept să-l văd pe Robben titular. Nu vom juca la egal, nu face parte din mentalitatea noastră". Ferrara are însă griji în defensivă, din centru lipsind Chiellini (lovit la coapsă), autorul primului gol în "Derby d'Italia".

Presiunea mare e pe Bayern. Fără Ribery, Louis van Gaal trebuie să rişte cu Robben, deşi olandezul, refăcut complet după operaţia la genunchi de acum două luni, a prins 32 de minute vineri, cu Monchengladbach. "Sînt apt sută la sută şi nu concep să ratez acest duel important. Vreau să intru de la început şi cred că rezist 60-70 de minute", declară Arjen. Iar colegul său Lahm îl susţine: "Robben e un jucător de clasă mondială. Avem nevoie de el".