Tenis

România pierde meciul cu Spania! Hănescu a abandonat din cauza unei accidentări

Romania, Spania, Cupa Hopman

Articol de Florin Dincă  —  Monday 30th of November -0001 12:00

În această dimineaţa, Victor Hănescu şi Sorana Cîrstea au cedat în cel de-al doilea meci la Cupa Hopman, în faţa Spaniei. Sorana a  fost învinsă în primul meci al întîlnirii de Maria Jose Martinez Sanchez, scor 4-6 3-6. Victor Hănescu a abandonat după primul set cîştigat de Tommy Robredo, scor 3-6, fiind silit să ia această decizie după durerile resimţite la picior. România a abandonat meciul de dublu mixt şi a pierdut meciul cu 3-0.

Va avea loc un meci demonstrativ între Tommy Robredo, Maria Jose Martinez Sanchez şi Sorana Cîrstea, Pat Cash.

VICTOR HĂNESCU - TOMMY ROBREDO 3-6 (Hănescu s-a retras din cauza unei accidentări)

Din păcate pentru echipa României, Victor Hănescu a abandonat astăzi în meciul contra lui Tommy Robredo. Ibericul cîştigase primul set cu scorul de 6-3, profitînd şi de durerile resimţite de Victor, care a fost nevoit să apeleze la fizioterapeut.

"E foarte trist că am cîştigat aşa. Am jucat foarte bine, m-am simţit foarte bine şi sînt fericit din această cauză. Îmi pare rău pentru Victor, sper să joace meciul de mixt"

1-3 » Primul game cîştigat de Hănescu în acest meci
0-3 » Spaniolul îşi păstrează avansul de un break, în ciuda opoziţiei lui Hănescu
0-2 » Break rapid reuşit de Robredo
0-1 » Trei aşi pentru Robredo în primul game al partidei
13:40 » Începe meciul
13:30 » Cei doi jucători au intrat pe teren

SORANA CÎRSTEA
- MARIA JOSE MARTINEZ SANCHEZ 4-6 3-6

Sorana nu a mai putut repeta performanţa din meciul cu Samantha Stosur, deşi în debutul partidei părea că va reuşi un joc la fel de bun. Românca a ratat în debutul meciului 3 mingi de break care ar fi distanţat-o de iberică. Sanchez şi-a calculat bine paşii şi a forţat atunci cînd a trebuit şi apropie Spania de finala Cupei Hopman prin această victorie.

3-6 » Break şi victorie pentru Spania
3-5 » Sorana va servi pentru a rămîne în meci
3-4 » Game Sorana, care mai are 2 şanse să reuşească break-ul în acest meci
2-4 » Sanchez cîştigă un game în care a reuşit 4 aşi!
2-1 » Cîrstea îşi face cu emoţii serviciul
1-1 » Sanchez îşi face serviciul, deşi Sorana a avut 40-0 şi încă o minge de break
1-0 » Sorana revine de la 0-30 şi cîştigă primul game al meciului
11:40 » Începe partida
11:20 » Cele două fete au ieşit la încălzire