Rooney a lovit de 4 ori!

Articol de George Ştucan  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Manchester United a învins pe Hull City (4-0), toate golurile fiind reuşite de Wayne Rooney.

“Diavolii roşii” au revenit provizoriu pe primul loc în Premier League după un meci senzaţional făcut de atacantul Wayne Rooney. Mai întîi, a marcat după o respingere a portarului Myhill (minutul 8). Gazdele au luat apoi cu asalt poarta lui Hull City, care a rezistat fără să primească un nou gol pînă spre final graţie lipsei de inspiraţie a lui Owen şi chiar a aceluiaşi Rooney.

Dar “decarul” lui United şi-a luat revanşa în ultimele 10 minute. A marcat cu un şut necruţător din careu (minutul 82), apoi a deviat în plasă din faţa porţii (minutul 86) şi a închis tabela în prelungiri (minutul 90+3). Şi vîrful şi-a cîştigat dreptul de a lua acasă balonul cu care a marcat de 4 ori.

Meciul cu Hull a fost primul al lui Rio Ferdinand după o pauză de trei luni. El evoluase pentru ultima dată în tricoul lui United pe 25 octombrie, la 0-2 cu Liverpool, pe Anfield.

Clasament: 1. Manchester United 50 puncte (23 jocuri), 2. Arsenal 48 puncte (22 jocuri), 3. Chelsea 48 puncte (21 jocuri).