Maraton

Andy Roddick, Roddick, Australian Open

Articol de Roxana Fleşeru  —  luni, 25 ianuarie 2010

Roddick a avut nevoie de cinci seturi şi de nervi tari pentru a trece de chilianul Fernando Gonzalez

Andy Roddick s-a calificat  în"sferturi" la căpătul unui meci care a oferit de toate spectatorilor de pe Rod Laver Arena. Responsabil pentru spectacol n-a fost doar americanul, ci şi chilianul Fernando Gonzalez, care a fost ca de obicei: curat în lovituri, magic pe forehand, dar şi aprig la mînie. Partida dintre favoritul numărul şapte şi favoritul unsprezece s-a încheiat la ora unu şi opt minute (ora Melbourne-ului). Roddick s-a impus cu 6-3, 3-6, 4-6, 7-5, 6-2.

Gonzalez a fost strălucitor în anumite momente, dar Roddick a fost constant. Americanul a mers ceas la serviciu, fără nici o dublă greşeală, pe cînd chilianul a făcut nouă. De fapt, Gonzalez a încheiat meciul cu o astfel de eroare. "Lucrul care m-a ţinut în meci a fost seviciul, dacă acolo greşeam, acum îmi cumpăram biletele de avion", a recunoscut Roddick. Următorul adversar pentru Andy este Marin Cilic, care a mai făcut o victimă la  un turneu: de Mare Şlem, după Andy Murray la US Open, acum a venit rîndul lui Juan Martin del Potro. Croatul a trecut de argentinian cu 5-7, 6-4, 7-5, 5-7, 6-3.