Dinamo a jucat excelent în amicalul de ieri cu Zakarpattia: "Elegant"

Marius Niculae, Niculae, Dinamo

Articol de Eduard Apostol, Alex Nicodim (foto)  —  duminică, 07 februarie 2010

Marius Niculae a marcat ieri un gol spectaculos, iar Liviu Ganea a fost decisiv după o fază simplă şi eficientă
Vezi rezumatul meciului Dinamo - Zakarpattia 2-0  (video)

Dinamo a jucat ieri la turaţie maximă vreme de o oră împotriva Zakarpatyei Lvov, penultimul loc din prima ligă ucraineană. Pasele au mers, la fel şi faza de construcţie, crescînd şi gradul de concentrare în faza defensivă. Niculae (18 şi 37), şuturi sănătoase de la 20 de metri, şi Liviu Ganea (25), "bombă" scoasă de portar de sub bară, au concretizat cîteva din acţiuni. "Săgeată" a deschis balul cu o execuţie extraordinară, şut cu piciorul drept la vinclu, în colţul lung, care l-a lăsat mască pe portarul advers.

Imediat după pauză, o fază lucrată în echipă l-a lăsat pe Liviu Ganea singur în 6 metri, iar atacantul a punctat fără probleme. Se anunţau şi mai multe goluri, dar Dinamo a pus piciorul pe frînă. Spre dezamăgirea nou-intratului Bratu, care a încercat să-i ţină pe colegi în priză pentru a primi mai multe pase utilizabile. Roş-albii vor juca astăzi un nou amical, contra Coreei de Nord, de la ora 15:00. Asiaticii sînt la vară la Mondiale în grupă cu Brazilia, Portugalia şi Coasta de Fildeş.

Dinamo - Zakarpatya 2-0 (1-0)
Au marcat: M. Niculae (43), L. Ganea (51)
Dinamo - prima repriză: Cr. Munteanu - Scarlatache, D. Grigore, Moţi, Pulhac - Zicu, D. Kone, Boştină, Leonardo - M. Niculae, L. Ganea
Dinamo - repriza secundă: G. Curcă - Scarlatache, D. Grigore, Moţi (Molinero 68), Leonardo (Pulhac 73) - Torje, D. Kone (Daminuţă 65), Boştină (Rus 64), Alexe - L. Ganea (Bratu 64), A. Cristea