Show Messi, Barca menţine distanţa

Articol de Daniel Scorpie  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Trupa lui Guardiola îşi continuă seria fără înfrîngere în campionat. Barca a trecut aseară, pe Camp Nou, şi de Getafe (2-1), deşi a jucat cu un om mai puţin din prima repriză, după ce Pique a luat "roşu" direct (25)! Mai mult, catalanii au terminat meciul în nouă, în prelungiri fiind eliminat şi Marquez!

Cea mai bună echipă din lume a fost împinsă iar spre triumf de Messi. "Balonul de Aur" a deschis scorul (5) cu un golazo şi i-a dat pasa de gol la reuşita lui Vaxi (66). Barcelona a luat abia în final gol după 5 etape în care Valdes a păstrat poarta ferecată.

Soldado a transformat penaltyul acordat pentru faultul lui Marquez şi catalanii păstrează avansul de 5 puncte de la şefia Primerei. Pentru că Real Madrid a învins la pas (3-0) pe Espanol.