Cutremur la Londra: City bate pe Chelsea cu 4-2!

Articol de Daniel Scorpie  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Duelul antrenorilor italieni din Premier League a fost tranşat net de Roberto Mancini. Manchester City a dat o mînă de ajutor concitadinei United, reuşind să cîştige pe Stamford Bridge (4-2) în faţa lui Chelsea, care nu mai pierduse acasă de 37 de meciuri. În acest fel, trupa lui Carlo Ancelotti a rămas în frunte la un singur punct distanţă de United.

City a fost condusă după golul lui Lampard, dar a revenit fantastic, egalînd pînă la pauză, prin reuşita lui Tevez, care a profitat de gafa lui Obi Mikel. Bellamy l-a executat apoi pe Hilario, imediat după pauză, pentru ca Tevez să transforme penaltyul scos de Barry, fază la care Belletti a luat cartonaş roşu, fault de ultim apărător. Lovitura de graţie a dat-o galezul, care a semnat şi el "dubla", la capătul unui contraatac în netă superioritate numerică. Golul lui Lampard, din alt penalty, n-a mai folosit decît pentru statistică.