Florin Costea s-a accidentat la fel ca Mutu, care era să rateze Euro 2008!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

La sfîrşitul lui februarie 2008, decarul reprezentativei, Adrian Mutu, a suferit o accdentare similară cu cea a lui Florin Costea din partida U Craiova - Poli Iaşi, 2-1.

În minutul 39 al jocului cu AS Roma din Serie A (1-0), Mutu a căzut după un contact cu goalkeeperul  giallorosilor, Doni, şi a fost imediat înlocuit. Diagnosticul iniţial al medicilor (traumatism contuziv cu entorsă la genunchiul stîng cu afectarea ligamentului colateral median intern) a primit confirmări în urma investigaţiilor ulterioare şi l-a determinat pe starul Fiorentinei să ia o pauză de trei săptămîni.

Mutu a revenit pe gazon în meciul cu Genoa de la mijlocul lunii martie, reuşind să demonteze zvonurile care anunţau chiar posibilitatea ca atacantul să rateze prezenţa la Euro 2008.

Golgeterul Craiovei, Florin Costea, a ieşit accidentat de pe teren în minutul 43 al întîlnirii pe care Universitatea a cîştigat-o în faţa Politehnicii Iaşi, 2-1, după un contact cu portarul oaspeţilor, Cristian Brăneţ.