Consilierul prezidenţial Mariana Bitang (foto) a declarat, joi, că lotul masculin de gimnastică al României are nevoie de soluţii, pentru ca sportivii care şi-au încheiat carierele să fie înlocuiţi cu succes.
"Faţă de lotul feminin de gimnastică, cel masculin are probleme. Sînt probleme de organizare, s-au întîmplat poate prea multe într-un interval scurt de timp şi s-au lăsat mulţi sportivi. Dar aceste lucruri sînt doar justificări, în vreme ce este nevoie de soluţii. Sperăm ca Marian Drăgulescu să participe şi la JO din 2012", a spus Bitang.
La Campionatele Europene de gimnastică de la Birmingham, echipa de seniori a cîştigat o singură medalie, bronzul de la sărituri al lui Flavius Koczi, în timp ce juniorii au obţinut o medalie de aur şi una de argint, în finalele de la paralele şi sol (Andrei Muntean şi Adelin Kotrong).
Fosta antrenoare a lotului naţional feminin de gimnastică a afirmat că România are şanse la o medalie de aur la Campionatele Europene de la Birmingham: "Nu cunosc foarte bine echipa Rusiei, însă eu sper ca fetele să se întoarcă cu medalia de aur de la europene. Au şanse, pentru că s-au descurcat bine şi le-am văzut şi în România şi mi-au plăcut. La fete situaţia este aproximativ asemănătoare cu cea care era la ultimul titlu olimpic cucerit".
Lotul de senioare, format din Ana Porgras, Amelia Racea, Diana Chelaru, Raluca Haidu şi Cerasela Pătraşcu, debutează, joi, la CE de la Birmingham.
Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Octavian Morariu, a remarcat performanţa obţinută de echipa de gimnastică a junioarelor, care a cîştigat, miercuri seară, medalia de argint la Birmingham. "Performanţa junioarelor reprezintă un semnal bun. Ceea ce văd eu dincolo de medalie este viitorul pentru lotul olimpic de gimnastică. O bună parte din fetele care au obţinut medalii vor deveni senioare la JO de la Londra şi nu pot decît să mă bucur. De asemenea, sînt sportive care vin din centrele olimpice de juniori, iar prin această performanţă se poate vedea ca aceste centre sînt eficiente. Sper ca trecerea de la juniorat la seniorat să se facă în cele mai bune condiţii. Această trecere reprezintă o etapă majoră şi trebuie tratată ca atare", a precizat Morariu.
{{text}}