Tenis

Simona Halep e în semifinale la Fes

halep

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Simona Halep este pentru prima oară în semifinalele unui turneu WTA, la Fes. După ce a ajuns între primele opt jucătoare la turneul de la Marbella 2010, Halep a reuşit joi să-şi depăşeaşcă cea mai bună performanţă a sa  în circuitul WTA. Românca a învins-o în "sferturi" pe elveţianca Patty Schnyder (31 de ani), favorită 2. Clasată pe locul 144, Halep a învins-o pe Patty, care ocupă poziţia 47, cu 6-2, 7-6(3) în 83 de minute.
Constănţeanca a început în forţă partida cu elveţianca, făcînd break, deşi Schnyder a revenit, la 2-2, Simona a ţinut apoi de fiecare game al setului şi s-a impus cu 6-2. Deşi istoria avea să se repete şi în setul secund, break la debut, re-break, lucrurile au evoluat la fel pînă la un anumit punct. Patty Scnyder a condus cu 5-3 şi a servit pentru setul al doilea, dar Simona a reuşit un break, a egalat la 5 şi chiar a servit pentru meci. N-a reuşit însă să fructifice avantajul serviciului şi s-a ajuns în tie-break, unde românca s-a impus la 3. La turneul cu premii totale în valoare de 220.000 de euro, Halep o va întîlni în semifinale pe cehoaica Renata Voracova (26 de ani), locul 106 WTA. În contul Simonei vor intra 130 de puncte WTA şi 10.200 de euro.