Inter a bătut pe Siena şi a reuşit a doua dublă din istorie!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 16 mai 2010

Internazionale Milano a cîştigat astăzi cel de-al 18-lea titlu din istorie, după victoria de la Siena cu 1-0.

În ciuda faptului că Roma s-a ţinut tare şi a cîştigat la Chievo cu 2-0, Mourinho şi Cristi Chivu au mai dat o lovitură, capturînd al cincilea titlu consecutiv pentru Inter. La pauză, romanii conducea 1-0, graţie reuşitei lui Mirko Vucinici, iar Interul se afla la egalitate, scor 0-0. În repriza secundă, însă Diego Milito a ieşit la rampă, fructificînd pasa perfectă a lui Javier Zanetti.

Cu acest titlu, Inter i-a depăşit pe rivalii de la AC Milan la numărul de campionate cîştigate, 18 faţă de 17. În acelaşi timp, oraşul Milano a întrecut la titluri oraşul Torino, 35 (Inter 18, AC Milan 17) faţă de 34 (Juventus 27, AC Torino 7).