Stranieri

Un nou nume se face cunoscut: Nicolao Dumitru, de la Empoli

Articol de Constantin Popescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Partida dintre Palermo şi Empoli, 1-2 în play-offul pentru titlu din campionatul de juniori din Italia, a fost decis de Nicolao Dumitru.

După ce gazdele au deschis scorul în minutul 1, atacantul oaspeţilor a întors rezultatul prin goluri în minutul 63 (penalty) şi în prelungiri. Aşa cum arată şi numele, Dumitru are rădăcini din România. Tatăl său este român, iar mama sa e braziliancă, de aici şi culoare ciocolatie a pielii. S-a născut în Suedia, pe 12 octombrie 1991, dar a crescut în Toscana. "Este un băiat interesant, care poate să crească. Are viitor la prima echipă", l-a caracterizat antrenorul său, Ettore Donati.

Avînd dublă cetăţenie, italiană şi română, Nicolao s-a decis deja: el evoluează în "squadra azzurra" Under 19. Cota sa pe "transfermarkt" este acum de doar 50.000 de euro.