CM 2010

Iniesta a ieşit accidentat! "Leziune minoră", asigură medicii

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Spania a călcat aseară în picioare Polonia (6-0) în ultimul amical dinaintea plecării spre Mondiale. Dincolo de cea de-a 12-a victorie consecutivă a echipei lui Vicente del Bosque şi al 18-lea triumf la rînd al ibericilor pe teren propriu, meciul de la Murcia le-a dat frisoane principalilor favoriţi la cucerirea titlului suprem.

Andres Iniesta n-a putut juca decît 38 de minute, fiind schimbat înaintea pauzei cu Pedro. Mijlocaşul Barcei a acuzat o "supraîncărcare la muşchii ischiotibiali ai coapsei drepte" şi selecţionerul n-a vrut să rişte. "E doar o leziune musculară minoră. Azi vom face un RMN, dar nu trebuie să intrăm în panică", a dat asigurări Oscar Celada, medicul "naţionalei". Iniesta, care a dat pasele de gol la primele două reuşite ale Spaniei, revenise de curînd după o accicentare musculară şi, spun doctorii, va juca în primul meci de la Mondial, contra Elveîiei, fix peste o săptămînă.