Craiova l-a luat pe David Lopes, pe care s-au bătut Steaua şi Dinamo

David Junior Lopes, Lopes, Universitatea Craiova

Articol de Cătălin Popescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

David Lopes a ajuns aseară în Bănie şi va semna azi un contract pe două sezoane cu "juveţii"

Universitatea a dat lovitura şi a izbutit ce nu au reuşit granzii din Capitală! Ştiinţa l-a luat pe David Lopes (28 de ani), jucător ce a fost dorit şi în Ghencea, şi în Ştefan cel Mare! Brazilianul a sosit aseară la Bucureşti, de unde a plecat spre Craiova pentru a discuta cu oficialii olteni. După 30 de minute, sud-americanul şi-a dat acceptul de a semna un contract pe doi ani de zile cu drept de prelungire pe încă un sezon.

Stă pe bară de 7 luni!
Stoperul "carioca" nu intră însă în planurile lui Aurel Ţicleanu pentru partida de sîmbătă, cu CFR Cluj. Pentru că a refuzat să-şi prelungească angajamentul cu Cordoba, Lopes nu a mai fost folosit de spanioli de pe 5 decembrie 2009, cînd a fost integralist în meciul Cordoba - Hercules (1-1), partidă în care Dănciulescu a marcat golul oaspeţilor.

4 pe două locuri
O dată cu aducerea lui David Lopes, concurenţa în centrul defensivei oltene a devenit acerbă. Găman, Iliev, Ciucă şi Lopes se vor lupta pentru cele două locuri de titular, primii doi fiind favoriţi, mai ales că brazilianul e în urmă cu pregătirea fizică şi are nevoie de cel puţin o lună pentru a putea evolua!

"Sînt bucuros că am ajuns în sfîrşit în România, mai ales că am semnat cu Universitatea Craiova. E o echipă de care am auzit multe lucruri frumoase"
David Lopes, fundaş Craiova

"Nu pot să vă spun nimic deocamdată. Nici măcar nu pot să confirm dacă a venit în România sau nu"
Adrian Mititelu, patron Craiova

120.000 de euro pe sezon va cîştiga David Lopes în Bănie

13 meciuri a jucat Lopes pentru Cordoba în toamna lui 2009, el reuşind să marcheze şi un gol