Tenis

În cădere liberă!Ce se întîmplă cu Sorana Cîrstea?

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur de la turneul de Masters de la Cincinnnati (SUA), fiind a zecea oară în acest an cînd românca a pierdut în manşa inaugurală a unui turneu.

Dacă în august 2009, românca se afla pe poziţia 23, acum, Sorana a coborît pe locul 74, fiind cea mai slabă clasare din ultimii doi ani!

După ce anul trecut  a ajuns în sferturile de finală ale Grand Slam-ului de la Roland Garros, stabilindu-şi cea mai bună performanţă a carierei, şi în semifinalele Masters-ului de la Los Angeles, ascensiunea Soranei Cîrstea părea că de-abia începe. Pe 17 august 2009, sportiva, în vîrstă de 20 de ani, a ocupat cea mai bună poziţie, 23,  însă de atunci rezultatele româncei nu au ajutat-o să continue  urcarea în clasament şi să confirme rezultatele obţinute în prima jumătate a lui sezonului.

La US Open 2009, Sorana Cîrstea a ajuns pînă în turul trei, unde a pierdut în faţa bunei prietene, Caroline Woznaicki (locul 8 WTA la momentul respectiv), cu 3-6, 2-6. Acesta a fost ultimul rezultat notabil realizat de româncă. Pînă la sfîrşitul anului, Sorana a mai participat la cinci turnee, de fiecare dată fiind eliminată încă din primul tur.

• WTA Seoul: Sorana Cîrstea (29 WTA) - Anna Lena Groenefeld (GER, 77 WTA) 6-7 (3), 6-3, 3-6
  • WTA Tokyo: Sorana Cîrstea (28 WTA) - Marion Bartoli (FRA, 14 WTA) 3-6, 0-6
  • WTA Beijing: Sorana Cîrstea (36 WTA) - Vera Zvonareva (RUS, 7 WTA) 2-6, 2-6
  • WTA Linz: Sorana Cîrstea (39 WTA) - Julia Goerges (GER, 79 WTA) 3-6, 3-6
  • WTA Moscova: Sorana Cîrstea (39 WTA) - Monica Niculescu (ROU, 87 WTA) 0-3, retragere

Nici anul 2010 nu a adus multe schimbări în evoluţiile Soranei .Începutul noului sezon a găsit-o pe româncă pe poziţia 45 în clasamentul WTA, iar seria rezultatelor mai degrabă negative a continuat. Doar la Australian Open, Cîrstea a atins turul doi (Sorana Cîrstea, 44 WTA - Alisa Kleybanova, 31 WTA, RUS 4-6, 3-6), în primele trei luni din 2010. În rest, românca a pierdut din manşa inagurală la Hobart, Paris, Dubai, Acapulco şi Monterrey.

• WTA Hobart: Sorana Cîrstea (45 WTA) - Shuai Peng (CHN, 46 WTA) 1-6, 4-6
  • WTA Paris: Sorana Cîrstea (39 WTA) - Melanie Oudin (USA, 53 WTA) 3-6, 0-6
  • WTA Dubai: Sorana Cîrstea (40 WTA) - Francesca Schiavone (ITA, 18 WTA) 2-6, 5-7
  • WTA Acapulco: Sorana Cîrstea (40 WTA) - Sharon Fichman (CAN, 129 WTA) 2-6, 0-6
  • WTA Monterrey: Sorana Cîrstea (40 WTA) - Sara Errani (ITA, 49 WTA) 2-6, 3-6

Au urmat turneele de Masters de la Indian Wells şi Miami, unde românca a trecut doar de primul meci, acelaşi rezultat obţinîndu-l şi la Marbella şi Barcelona. Cu trei săptămîni înaintea Openului Francez, Sorana Cîrstea a ajuns pînă în semifinalele turneului de la Estoril, acesta fiind şi cea mai bună performanţă a sezonului. După ce a trecut de Raluca Olaru (80 WTA), Michelle Lacher de Brito (116 WTA), Arantxa Rus (120 WTA), românca a fost învinsă de iberica Arantxa Parra Santonja (81 WTA), cu 1-6, 4-6.

• Masters Indian Wells (II): Sorana Cîrstea (40 WTA) - Jie Zheng (CHN, 23 WTA) 3-6, 5-7
  • Masters Miami (II): Sorana Cîrstea (40 WTA) - Venus Williams (USA, 5 WTA) 4-6, 3-6
  • WTA Marbella (II): Sorana Cîrstea (36 WTA) - Simona Halep (ROU, 166 WTA) 4-6, 6-7
  • WTA Barcelona (II): Sorana Cîrstea (41 WTA) - Iveta Benesova (CZE, 69 WTA) 1-6, 4-6
  • WTA Madrid (I): Sorana Cîrstea (35 WTA) - Flavia Pennetta (ITA, 16 WTA) 1-6, 6-1, 1-6

Eliminarea încă din primul tur de la Roland Garros (Sorana Cîrstea, 34 WTA - Svetlana Kuznetsova, 6 WTA3-6, 1-6) a determinat coborîrea Soranei Cîrstea pînă pe poziţia 57 în clasamentul WTA. Chiar dacă a învins-o pe Francesca Schiavone (ITA, 6 WTA) în prima manşă de la Eastbourne, românca a pierdut din nou în faţa Svetlanei Kuznetsova (RUS, 20 WTA), cu 6-4, 6-7, 6-7. La Wimbledon, sportiva s-a oprit după primul meci, fiind învinsă de Petra Kvitova (CZE, 62 WTA), cu 2-6, 2-6.

Pînă la finalul lunii august, Sorana Cîrstea a ajuns pe locul 69, din cauza înfrîngerii suferite în turul doi al turneului ITF Cuneo, în faţa australiencei Sophie Ferguson (109 WTA), cu 2-6, 2-6 şi a eliminării de la turneul de la Budapesta, încă din manşa inaugurală.

• WTA Budapesta: Sorana Cîrstea (69 WTA) - Zuzana Ondraskova (CZE, 154 WTA) 4-6, 2-6

Chiar dacă a ajuns în sferturi la Istanbul şi la Copenhaga, Sorana Cîrstea nu a putut să recupereze cele 200 de puncte cîştigate datorită calificării în semifinalele Masters-ului de la Los Angeles 2009 şi a coborît pe poziţia 74, fiind cea mai slabă clasare a româncei în ultimii doi ani.

• sferturi: Sorana Cîrstea (63 WTA) - Klara Zakopalova (CZE, 51 WTA) 1-6, 5-7

WTA Cincinnati (I): Sorana Cîrstea (74 WTA) - Sybille Bammer (AUT, 72 WTA) 6-7, 2-6

74 este poziţia pe care o ocupă românca în acest moment în clasamentul WTA

1 victorie a obţinut Sorana Cîrstea în faţa unei jucătoare din top 10 (WTA Eastbourne, Francesca Schiavone, 6 WTA)

4 înfrîngeri a suferit Sorana Cîrstea în faţa unor jucătoare aflate în afara primelor 100 din lume

7 meciuri a pierdut Sorana Cîrstea în faţa unor jucătoare dintre cele aflate între locurile 50-100 în clasamentul WTA