Calamity Reina! Portarul spaniol a îngropat-o pe Liverpool în ultimul minut în derby-ul cu Arsenal

Pepe Reina, Reina, Liverpool

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Portarul lui Liverpool a egalat pentru "tunari" în ultimul minut, printr-un autogol de antologie

Se poate şi mai penibil decît portarul Angliei, Robert Green, la Mondialul 2010! A demonstrat-o ieri spaniolul Pepe Reina în derby-ul Liverpool - Arsenal (1-1). Era ultimul minut al partidei şi "cormoranii", în inferioritate din minutul 45, păreau mai aproape ca oricînd de o victorie eroică.

N-a fost să fie pentru că portarul lor a comis-o ca-n "cascadorii rîsului". El a pierdut un duel aerian cu Chamakh, balonul s-a dus în bară şi de acolo a revenit în careul mic. Reina a ajuns primul la el, dar l-a bîlbîit în braţe şi a intrat pur şi simplu cu el în poartă!

Restul meciului? Multă vreme, în prima parte, Liverpool şi Arsenal parcă s-au străduit să demonstreze şefilor Ligii că s-au grăbit cu acest derby în debut de sezon. Amîndouă au rămas datoare. Abia finalul a încins tribunele, culminînd cu eliminarea lui Joe Cole (intrare dură la Koscielny). Liverpool în "zece" a arătat mai bine, iar N'Gog a punctat pentru 1-0. Şi probabil aşa ar fi rămas, dacă nu venea gafa lui Reina.