Tenis

Halep, învinsă dramatic de una dintre favorite, Jelena Jankovic, la US Open

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Simona Halep, cea de-a cincea reprezentantă a României la turneul de Grand Slam de la US Open, a ratat calificarea în turul doi al competiţiei.

Chiar dacă a pierdut în faţa Jelenei Jankovic, 4-6, 6-4, 5-7, românca i-a pus multe probleme adversarei, reuşind să domine jocul în anumite momente ale partidei.

Simona a pierdut primul set, 4-6, însă a revenit spectaculos în cel de-al doilea pe care şi l-a adjudecat cu 6-4. Cele două jucătoare au ajuns în setul decisiv, set care i-a revenit sîrboacei, 5-7.

Simona Halep a rezistat în faţa Jelenei Jankovic, reuşind să facă break la scorul de 4-4 şi a servit pentru meci, însă sîrboaica a restabilit egalitatea, 5-5 şi a cîştigat următoarele două game-uri, adjudecîndu-şi victoria şi calificarea în turul secund.

În competiţia feminină de la US Open, doar Alexandra Dulgheru, cap de serie 25, a reuşit să se califice în turul doi.