Cupa Romaniei

FINAL » FC Braşov - Poli Timişoara 1-0. Marian Cristescu aduce victoria "stegarilor" în ultimul minut

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

FC Braşov şi Poli Timişoara s-au întîlnit în primul meci din "sferturile" Cupei României. "Stegarii" sînt primii califcaţi în semifinalele competiţiei, după 1-0 contra bănăţenilor.

Marian Cristescu a adus victoria Braşovului în minutul 90+3 cu un şut din cîţiva metri. Mijlocaşul braşovean se afla în poziţie afară din joc.

Iată echipele de start:

FC Braşov: Mincă - Voicu, Oros, Majernik, Williams - Martinovici, Viveiros, Ilyeş, Cristescu - Chipciu, Dedu

Rezerve: Kajcsa, Drăgan, Mateiu, Hadnagy, Badea, Năstăsie, Bălaşa

Poli Timişoara: Taborda - Scutaru, Luchin, Cisovsky, Sepsi - Alexa, Burcă - Helder, Tameş, Goga - Nikolici

Rezerve: Pantilimon, Mera, Chiacu, Contra, Magera, Axente, Poparadu

Min. 90+4 - Final. FC Braşov merge în semifinale după 1-0 cu Poli Timişoara

Min. 90+3 - GOOOL FC BRAŞOV! Marian Cristescu înscrie cu un şut la colţul scurt după o pasă a lui Vali Badea. Mijlocaşul braşovean se afla în poziţie afară din joc

Min. 72 - Ilyes, semnalizat în ofsaid

Min. 71 - Viveiros este devansat în ultima clipă de Sepsi şi Timişoara scapă cu faţa curată

Min. 69 - Marian Cristescu agaţă o minge centrată de pe partea dreaptă, dar trimite peste

Min. 67 - Tameş şutează spre colţul lung, dar mingea trece mult pe lîngă

Min. 64 - Şut peste poartă al braşovenilor, care sînt din ce în ce mai insistenţi

Min. 63 - Pantilimon se opune excelent la şutul lui Viveiros

Min. 62 - Chipciu şutează puternic din lovitură liberă, mingea este deviată şi trece pe lîngă

Min. 60 - Hadnagy intră în locul lui Dedu

Min. 57 - Ilyes înscrie, însă reuşita braşoveanului este anulată pentru o presupusă poziţie de ofsaid. Reluările au demonstrat că Ilyes nu se afla în afara jocului

Min. 53 - Pantilimon respinge o minge centrată periculos în şase metri

Min. 50 - Şut al lui Ilyes din 11 metri, fără mari probleme pentru Pantilimon

Min. 46 - Cartonaş galben pentru Dedu, care l-a incomodat pe Pantilimon la o degajare

Min. 46 - Repriza secundă a început

Min. 45+2 - Prima repriză se încheie la egalitate, 0-0

Min. 42 - Marian Cristescu şutează puternic, Pantilimon reţine

Min. 40 - Viveiros este surprins în poziţe afară din joc

Min. 39 - Goga îl vede ieşit pe Mincă şi şutează din cercul de la centrul terenului, însă portarul braşovean se întinde şi respinge în bară

Min. 38 - A doua schimbare la Poli: iese Scutaru, intră Chiacu

Min. 28 - Vali Badea, surprins în poziţie afară din joc

Min. 27 - Accidentat, Taborda este înlocuit cu Pantilimon în poarta Timişoarei

Min. 21 - Ratare imensă a lui Marian Cristescu din 10 metri, după centarea lui Chipciu de pe stînga

Min. 15 - Vali Badea este surprins în poziţie afară din joc

Min. 12 - Nikolici şutează din unghi, pe lîngă colţul lung al porţii apărate de Mincă

Min. 9 - Pericol mare la poarta Braşovului, însă defensiva ardelenilor reuşeşte să respingă

Min. 8 - Şutul lui Tameş trece mult pe lîngă poarta lui Mincă

Min. 3 - Cisovsky trimite slab o minge spre Taborda, care are de suferit după o contră cu Dedu

Min. 2 - Prima lovitură de colţ a partidei a aparţinut braşovenilor, dar faza a rămas fără rezultat