Handbal

România a făcut contra Serbiei cel mai bun meci al său la Mondiale » Victorie tîrzie!

Articol de Marian Ursescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

România a făcut un meci senzaţional în faţa Serbiei, dar plăteşte tribut înfrîngerii surprinzătoare contra Algeriei

Cum să dai 4 goluri în 30 de minute Algeriei şi să marchezi 20 de goluri într-o repriză Serbiei? E o întrebare la care doar "tricolorii" au răspunsul.

Fără şanse la calificare, România a făcut aseară în Suedia cel mai bun meci al său. Handbaliştilor noştri le-a ieşit totul. Portarul Popescu a avut nu mai puţin de 19 intervenţii, Ghionea a jucat ca în zilele lui bune, iar Alexandru Stamate a reuşit poate cel mai bun meci al carierei sale, fiind declarat, de altfel, şi omul meciului. Novanc, Fenici şi Mureşan au jucat şi ei un handbal excelent.

"Felicitări, ne-am găsit tîrziu, dar asta e!", le-a spus şi Stîngă elevilor săi, tehnicianul care probabil va plăti cu postul la finalul turneului final. România va juca acum pentru locurile 17-20, urmînd să întîlnească sîmbătă, de la ora 17:30, la Kristianstad, Slovacia, o altă deziluzie a Campionatului Mondial.