Handbal

România a încheiat Mondialul din Suedia pe locul 19!

Articol de Marian Ursescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

România a încheiat Mondialul din Suedia aşa cum l-a început: gîfîind. "Tricolorii" au învins Tunisia cu mult noroc

Un Mondial pe care românii doreau să-l încheie în primele 12 echipe s-a terminat ieri cu un deznodămînt total diferit. După evoluţiile modeste din faza grupelor, totul culminînd cu înfrîngerea în faţa Algeriei, România a terminat turneul final pe poziţia a 19-a din 24 de participante!

Ieri, în jocul pentru locul 19, contra Tunisiei, România a arătat aceeaşi fluctuaţie ca şi pînă acum. A condus cu 17-14 la pauză şi apoi cu 24-19 în minutul 42. Au urmat perioade de eclipsă în jocul "tricolorilor", africanii egalînd la 24 pentru ca apoi să ia conducerea. Cu 45 de secunde înainte de final, scorul era egal, 29-29! Tunisia a beneficiat de un 7 metri, dar portarul Mihai Popescu a salvat în faţa lui Touati. Alexandru Stamate a marcat cu două secunde înainte de final şi România a terminat Mondialul pe locul 19! Un loc care reflectă întru totul evoluţiile elevilor lui Vasile Stîngă.